Dim Çayı

Alanya Dim Çayı üzerinde kurulu Dim Barajının hemen altından başlayarak neredeyse Tosmur Beldesi sahiline kadar olan bölgede, çay kenarında çeşitli piknik alanları, restoranlar, çay bahçeleri turizme hizmet etmektedir. Sıcak havalarda Dim Çayın serin suları üzerine kurulmuş platformlarda oturmak, yemek yemek, çay içmek farklı bir ortam oluşturmaktadır.

Dim Çayında bazı restaurantlar kendi yiyeceğiniz alabalığı oltalarla tutmanıza izin vermektedir. İsteğe bağlı olarak ızgara ve tava olarak hazırlanan taze balıkların yanında gelen salatalar lezzetleri yanında görsel şölende sunmaktadır. Dimçayında yüzülmektedir ama Ağustos ayında da olsanız bunu denemeden önce mutlaka suyun soğukluğunu test ediniz.

Dim Çayı Kaynağı ve Güzergahı

Dim Çayı, Alanya ilçesine bağlı, adını da çaydan alan Dim Alacami Köyü sınırları içerisindeki kaynaktan doğan sudan beslenir. Dim Alacami Köyü vadinin başlangıcında yer alır, buradan çıkan kaynak Dim Vadisinde bulunan bütün bölgeyi besler. Dim Çayı kaynağı Alacami köyünden itibaren sırası ile; Yalçı, Bucak, Gümüşkavak, Öteköy, Üzümlü, Uzunöz, Bıçakçı, Kuzyaka, Kızılcaşehir, Kestel’den geçerek Tosmur Plajından denize dökülür.

Dim Çayı Ulaşım, Yol Tarifi

Dim Çayı Alanya İlçe merkezinin doğusunda yer alır. Tosmur’da denize ulaşan Dimçayı’nın her iki tarafında da Baraja ve Baraj Gölüne ulaşan asfalt yol vardır. Özel araçla ulaşım sağlayacaksanız çayın istediğiniz tarafından gidebilirsiniz. Barajın altında yer alan köprüden karşıya geçmek mümkündür. Yine Dim Baraj Gölünün sonunda da köprü bulunmaktadır. Gölün tüm çevresini araçla dolaşmak mümkündür. Şehir merkezinden Dim Çayına toplu taşıma ile ulaşmak isterseniz Cuma Pazarından kalkan Hat-10 belediye otobüsüne binmeniz gerekir. Bilenler için otobüs Alanya Merkezde 25 metrelik yolu kullanır. Sabah yedide sefere başlayan araçlar akşam belli bir saate kadar hizmet vermektedir.

Antalya'nın En Güzel Gölleri

Dim Barajının Alanya merkeze uzaklığı yaklaşık 16 km dir. Sahilde yer alan ana yola ise 9 km uzaklıktadır. Dim Çayının baraj üstünde kalan kısmında zorluk derecesi düşük rafting yapılmaktadır. Baraja doğru giden yol üzerinde Dim Mağarası yol ayrımı bulunur. Dim Mağarasını ziyaret edip, Dim Çayı vadisini kuşbakışı seyretmek isterseniz bu yolu kullanabilirsiniz.

Dilerseniz Alanya otobüs bileti alarak Dim Çayı'na Türkiye'nin her yerinden rahatça ulaşabilirsiniz.

Dim Çayı Resimleri

alanya dim çayı
dim çayı
alanya dim çayı
alanya dim çayı
alanya dim çayı
alanya dim çayı

Dim Çayı Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım Haritası

Haritayı Göster

Doğal Güzellikler Ana Sayfa

Alanya Gezilecek Yerler