Kocaçay Şelalesi

Kocaçay Şelalesi bir diğer adı ile Ekşili Şelalesi olarak da bilinmektedir. Ekşili köyünün sınırları içerisinde yer alan şelale, Hatipler Göleti ile Ekşili Göleti arasında kalıyor. Hatipler göletinden çıkan kaynak suyu Kocaçay Şelalesinden geçerek Ekişili göletine ulaşmaktadır. Şelalenin büyüleyici bir görüntüsü vardır. Sık ormanın içinde gizli kalmış bir doğa harikası olan Kocaçay Şelalesi, bulunduğu alanda doğal bir havuz oluşturmaktadır. Akan suyun yatağında yeşil bir havuz görüntüsü vardır ve etrafında genişçe bir oturma, piknik ve kamp yapmak için düzlük bulunmaktadır.

Kocaçay Şelalesinde Neler Yapılır?

Kocaçay Şelalesi yemyeşil bir ormanın içinde yer almaktadır. Tamamen doğal bir ortamdan oluşan şelalede insan eliyle yapılmış hiçbir şey yoktur. Buraya kampa gelecek arkadaşların bunu göz önünde bulundurarak hazırlıklı gelmeleri önemlidir. Giriş bölümünde seyyar bir gözlemeci bulunan Kocaçay Şelalesinde başka hiçbir işletme yoktur. Gözlemecinin de oradan akşam belli bir saatten gittiğini unutmayalım.

Günübirlik geziler için oldukça elverişli olan Kocaçay Şelalesi, yazın Antalya sıcağından bunalanlar için serin ve gölgede keyifli bir gün geçirmek için birebirdir. Şelaleye ulaşmak için dere kenarından patika bir yol aşmak gerekiyor, burayı aştıktan sonra şelalenin etrafında geniş düzlükler bulunmaktadır. Buralara rahatlıkla masa sandalye koyulabilmektedir. Günün her saati gölge bulunan şelalede hem dinlenilebilir hem de serin ve temiz suyunda yüzebilirsiniz.

Kocaçay Şelalesinde kamp yapmak istenler için ise her türlü tesisat ile orada hazır bulunmak gerektiğini unutmamak gerekir. Hem işletme olmaması hem elektrik ve aydınlatma olmaması sebebi ile gece çok karanlık ve ıssız olacağı da akılda bulundurulmalı. Ormanlık alanın içinde yer alan şelaleye gece yabani hayvanlarında inmesi muhtemeldir. Bu bilgiler eşiğinde ister günü birlik, ister kamp yapmak için gelen tüm doğa severlerin çöplerini giderken yanlarında götürmelerini önemle rica ediyoruz.

Antalya'nın En Güzel Şelaleleri

Kocaçay Şelalesi Nerede? Nasıl Gidilir?

Kocaçay Şelalesi Döşemealtı ilçesindeki Ekşili köyünde gibi görünse de aslında Kepez ilçe sınırları içinde yer alır. Ulaşımı kolay olan şelale Google Haritalarda doğru olarak işaretlenmiştir. Kocaçay Şelalesine Antalya’nın ne tarafından gideceğiniz kullanacağınız güzergahı belirleyecektir.

kocaçay ulaşım

Antalya’nın batısı ve merkezinden gelecek doğa severler, Antalya- Isparta yolunu kullanarak Ekşili köyüne ulaşmaları gerekir. Ekşili gölünden Hatipler göleti yönüne devam ederek, sol tarafınızda Hatipler Göleti Tabelası (Yeşil-Beyaz) gördükten sonra 50 metre ilerde sağda toprak yol görünecektir. Buradan içeri giriyorsunuz, biraz ilerde yol ikiye ayrılır buradan da sola devam edeceksiniz ve yolunuzu ileride bir su yatağı kesecek, yüksek arabalar suyu geçebilir ancak buna çokta gerek yok. Orada aracı bırakarak sudan karşıya geçiyorsunuz, sol tarafta duvar var bu duvarın önünden ilerliyorsunuz buradan sonra dereye paralel bir 500-600 metre yürümeniz gerekiyor. Dereyi hiç kaybetmeden devam ederseniz muhteşem güzelliği ile Kocaçay Şelalesine varmış olursunuz.

Şelaleye Lara, Antalya Havalimanı, Serik, Manavgat, Alanya tarafından gelmek isteyenler ise Aksu’dan Isparta yoluna gider gibi girerek, Yeşilkaraman üzerinden ekşili mevkiine doğru devam etmeniz gerekmektedir. Burada da Hatipler tabelası sizi karşılayacaktır. Yukarıdan bahsedilen toprak yol bu taraftan gelindiğinde sol tarafınızda kalacak, buradan sonrası üst tarafta anlattığımız gibi devam etmektedir.

Kocaçay Şelalesi Resimleri

kocaçay şelalesi
kocaçay şelalesi
kocaçay şelalesi
kocaçay şelalesi
kocaçay şelalesi
kocaçay şelalesi

Kocaçay Şelalesi Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım Haritası

Haritayı Göster

Doğal Güzellikler Ana Sayfa