Patara Plajı

Türkiye'nin en uzun 2. kumsalına sahip olan Patara Plajı'nın genişliği 280 metre ile 1500 metre arasındadır, toplam uzunluğu da 14 km'dir. 'Özel Çevre Koruma Bölgesi' ilan edilen Patara plajı Caretta caretta deniz kaplumbağalarının Türkiye'deki en önemli üreme alanlarından biridir.

Kaş Fethiye Karayolunun Ova Beldesi bölgesinde sapağı vardır. Gelemiş Köyü içinden geçerek gidilir. Gelemiş Köyü plaja giderken alışveriş yapabileceğiniz son yerdir.

Kalkana 17 km, Kaşa 43 km, Fethiyeye ise 73 km uzaklıktadır. Patara Plajına giriş ücretlidir. Patara Antik Kenti içinden geçilip plaja ulaşılmaktadır. Girişte Müze Kart geçerlidir. Sahilde ayrıca şezlong ve şemsiye isterseniz bunlarda ücretlidir.

Patara Plajı'nı 15 Mayıs- 15 Eylül arasında insanlar, deniz kaplumbağalarıyla dönüşümlü kullanıyor. 08.00-20.00 saatleri arasında insanlar, 20.00-08.00 arasında ise 'caretta caretta'lar plajda. Caretta'ların zaman diliminde insanların plaja girmesi ve plajda ışık yakılması yasak. Deniz kaplumbağalarını gece etkileyecek hiçbir olumsuzluk olmadığı için Patara, bu tür için çok uygun bir ortam sunuyor.

Patara Plajı Giriş Ücreti 2024

Patara plajı Türkiye'nin en uzun 2. kumsalına ev sahipliği yapması sebebiyle plajın bir çok alanı Halk plajı statüsünde ve ücretsizdir. Siz nereye isterseniz havlunuzu şemsiyenizi koyup denizin tadını çıkarabilirsiniz. Patara Plajında bir tane tesis vardır onu da belediye işletmektedir. Belediye işletmesi olduğu içinde fiyatları uygundur. 2024 yılı Patara Plajı giriş ücreti kişi başı 340 TL'dir. Müzekart ile ücretsizdir. Patara Plajı şezlong ücreti 200 TL ayrıca şemsiye isterseniz onunda ücreti 100 TL'dir.

Patara Plajı Ulaşım

Patara Plajı Kaş'ta yer alır. Kaş Otobüs Bileti alarak plaja ulaşabilirsiniz.

Patara Kum Tepesi

Türkiye'nin en güzel plajlarından biri olan Patara Plajı içerisinde bir başka doğa harikasına ev sahipliği yapıyor. Patara Kum Tepesi olarak bilinen tepeler Patara plajının biraz arka tarafında yer alırken bölgeyi havadan gören de bir yapıya sahip. Patara Kum Tepesinin ince ve pamuksu kumu üzerinde yürüyenlere çok keyifli hazlar yaşatıyor. Yapısı gereği adeta bir çölü andıran tepe yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çekiyor.

Patara kum tepesine çıkarak ister dünya harikası Patara plajını seyredebilir isterseniz çok güzel fotoğraf ve videolar çekebilirsiniz. Yine havlunuzu serip Patara'da gün batımının keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz. Yaz aylarında Patara kum tepesinde gün batımı bir başka oluyor bizden söylemesi.

Patara Kum Tepeleri hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Patara Plajı Resimleri

patara plajı
patara plajı
patara plajı
patara plajı
patara plajı
patara plajı

Patara Plajı Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım Haritası

Haritayı Göster

Plajlar Ana Sayfa

Kaş Gezilecek Yerler