Sarıhacılar Köyü - Tarihi Kervan Göç Yolu

Antik Yollardan Tarihin İçine Bir Gezi

Sarıhacılar Köyü tarihi İpek Yolu'nun Alanya - Konya etabı üzerinde yer alır. Yöreye özgün düğmeli evleri ve günümüze kadar bozulmadan gelen antik yolları ile önemli bir kültür, alternatif turizm merkezi olmuştur. Bu bölgede günümüze kadar bozulmadan ulaşan bu yolların antik dönemde Romalılar, Selçuklular ve Osmanlılar dönemlerinde kervan ve göç yolu olarak kullanıldığı belirtilmiştir.

Akseki İlçesi girişinde başlangıç noktası yer alan "Akseki - Sarıhacılar Tarihi Kervan Göç Yolu" yürüyüş yolunun bu etabı 3650 metredir. Yolun Sarıhacılar - Belenalan arasında kalan etabı ise 1 km dir. Yürüyüş Yolu işaretlenmiştir ve yürüyüşler yapılmaktadır.

Yaklaşık 800 yıllık bir tarihe sahip olan köyün İpek Yolunu korumak için yapılan bekçi evlerinin çoğalması ile oluştuğu, 1800 lü yıllarda 170 haneye sahip olduğu bilinmektedir. Sarıhacılar Köyü'nün 400 yıllık tarihi camisi (açık bulma imkanınız olursa) iç süslemeleri, tahta oymaları ile meşhur. Akseki-İbradı Havzasında görülen ve bu köyde de cami dahil tüm yapıların ortak özelliği düğmeli evler bölgeye özgüdür.

Sarıhacılar Köyü Konya-Manavgat Karayolundan 2,5 km içeride yer almaktadır. 2017 Yaz aylarında yolu yenilenmiştir. Sarıhacılar Köyü'ne Akseki 8 km, Alanya 105 km, Antalya 146 km, Manavgat ise 72 km uzaklıktadır. Konya-Manavgat Karayolundan Akseki 4 km, Belenalan Köyü 1,5 km içeridedir.

Sarıhacılar Köyü - Tarihi Kervan Göç Yolu Resimleri

tarihi kervan göç yolu
sarıhacılar köyü
sarıhacılar köyü
düğmeli evler
sarıhacılar köyü
tarihi ipek yolu
tarihi ipek yolu
tarihi ipek yolu
tarihi kervan göç yolu

Sarıhacılar Köyü Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım Haritası

Haritayı Göster

Tarihi Eserler Ana Sayfa