(Gelin Şelalesi) Serik Doğal Havuzlar

Serik (Gelin Şelalesi) Doğal Havuzların büyük kısmı Etler Şelalesi ile Akbaş Göleti arasında kalan Toroslardan çıkıp gelen Kocadere üzerinde yer alır. Bu havuzlar ve şelaleler orman içindeki akarsular üstünde doğal olarak oluşmuş yapılardır. Suyun binlerce yılda kayaları oyarak oluşturduğu doğal havuzlar ve bunlara akan şelaleler yemyeşil orman içinde görenleri büyüleyen muhteşem güzellikler oluşturmuştur. Bölge halkı tarafından keşfedilen doğal havuzlara halk arasına Gelin Şelalesi adı verilmiştir. Buralara ulaşmak için genelde dere içlerinden yürümek, kayaları aşmak gerekmektedir. 2020 Yaz aylarında gezginlerin dikkatini çekmeye başlayan bu bölge daha önce popüler olan doğal güzellikler gibi ne yazık ki kirlenmeye aday yeni yerlerdir. İnsanların bu muhteşem doğal güzelliklere yapacağı tahribatı hep beraber izleyip göreceğiz.

Bazı doğal havuzlar çok sık ormanlık alan içinde yer almaktadır. Bu bölgede iri yılanlar yanında Antalya yaban hayatında vaşaklar, karakulak, sansar, yaban domuzu olduğu unutulmamalıdır. Yine bilinmesi gereken bir konuda bölgenin büyük bölümünde cep telefonlarının sinyal bulamadığıdır.

Gelin Şalesi Yol Tarifi

Antalya Serik'te bulunan Gelin Şelalesine nasıl gidili? Şelale için ayrıntılı yol tarifini vereceğiz. Hatırlatmakta fayda Gelin Havuzuna ilk gidenlerden biri biziz. Biz burayı keşfettiğimizde "Serik Doğal Havuz" diye biliniyordu. Popülaritesi arttıkça zamanla ismi de Gelin Şelalesi olmuş. Gelelim Serik doğal havuz (Gelin Havuzu ve Şelalesi) yol tarifine. İlk önce Serik ilçe merkezine geliyoruz, buradan Akbaş köyü ve Akbaş Göleti istikametine doğru devam ediyoruz. Navigasyona Akbaş Göleti yazarsanız önüne kadar gelebilirsiniz. Yolunuzun üstünde Zeytintaşı Mağarası var orayı da geçerken görebilirsiniz. Akbaş göletinin önünde 1 km kadar devam ediyoruz, yol bir yerde ikiye ayrılıyor, buradan sola dönüyoruz. Önce sol tarafımız sık ormanlarla çevriliyor biraz daha ilerliyoruz iki tarafımızda orman oluyor. Bu yolda araç gidiyor yavaş ve dikkatli olmakta fayda var. Yol hafif sola sonra sağa dönüyor bu bölümde Etler Şelalesinden çıkan sulan sizin de varmak istediğiniz Gelin Havuzu-Gelin Şelalesinden geçip sizin vardığınız yolun altından dökülüyor. Yolunuzun ortasından geçen suyu görünce arabanızı park edin. Şelale sol tarafta ormanın içinde kalıyor, genelde insanlar olduğu için geldiğinizi anlarsınız. Bu ormanın içine doğru akar suya paralel 100 metre yürüdükten sonra şelale ve doğal havuza ulaşacaksınız.

Antalya'nın En Güzel Şelaleleri

Serik Doğal Havuzlar Ulaşım

Serik Doğal Havuzlar Serik'te yer alır. Serik Otobüs Bileti alarak doğal havuza ulaşabilirsiniz.

Serik Doğal Havuzlar Resimleri

serik gelin havuzu
serik gelin havuzu
serik elin şelalesi
serik doğal havuzlar
serik doğal havuz
gelin şelalesi

Serik Doğal Havuzlar Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım Haritası

Haritayı Göster

Doğal Güzellikler Ana Sayfa