Side Sualtı Müzesi

Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı Side tatil beldesinde, Deniz Ticaret Odası Antalya şubesi tarafından projelendirilen, kıyıdan 1,5mil açıkta ve ortalama 12 ila 20 metre derinlikte bulunan Türkiye’nin ilk sualtı müzesidir. Side Sualtı Müzesi, denizin derinliğinde 5 farklı tema olarak belirlenmiş ve Türk heykeltıraşlara yaptırılmış olan 117 adet heykelin denize dalış yapılarak görülebildiği bir müzedir. Müzeyi ziyaret etmek için dalış yapacak olan ziyaretçilerde profesyonel dalış sertifikasına sahip olma şartı aranmaktadır.

Müzede yer alan heykellerin temaları Kurtuluş Savaşı ve Çanakkale Savaşı temsilleri, Mevlana ve semazenleri, Apollon Tapınağı ve Deniz Tanrısı Poseidon, geçmişte Side’den ticaret amacıyla tahıl ve gıda taşıyan deve kervanları ve Suriye savaşında ülkeden kaçmak için çıktıkları yolculuk sırasında denizde yaşamını yitiren çocukların anısına yaptırılan çiçek bahçesi temalarıdır. Heykellerden üç buçuk metre uzunluğundaki ve 50 ton ağırlığındaki dev Poseidon heykeli en ilgi çeken eserdir.

Dünya’da tarzında ikinci sırada olan Side Sualtı Müzesi, Meksika’da bulunan 400 heykelle birinci sıradaki Meksika Sualtı Müzesini takip etmektedir. Su altına uygun malzemeden ve nötralize edilerek imal edilmiş olan heykeller, aynı zamanda tabiatın dengesini bozmadan deniz canlıları açısından da doğal resif görevi görmektedir. Dünya üzerinde sayısı 3 milyon civarındaki sertifikalı dalış meraklılarının en çok ziyaret ettiği ülkeler Mısır, Bali, Tayland, Maldivler ve Meksika’dır. Manavgat ilçesinin ve Antalya’nın kültür turizminde tüm dünyaya adını duyurmasını sağlayan Side Sualtı Müzesini ise her yıl ortalama 10bin kişi ziyaret etmektedir. Müze, 2015 yılından bu yana 50.000 kişinin üzerinde ziyaretçiyi ağırlamıştır. Müzenin kuruluş amacı biraz da dünyanın her yerinden bu insanları Antalya’ya çekmek ve ülke turizmine katkıda bulunmaktır.

Side Sualtı Müzesi Ulaşım

Side Antalya Havalimanına yaklaşık 60km, Antalya Şehirlerarası Otobüs Terminaline ise 75km uzaklıktadır. Şehir merkezinden Manavgat’a gelen otobüslerle ulaşım kolayca sağlanabilmektedir.

Side Sualtı Müzesine karayolu ile Türkiye'nin her yerinden Side Otobüs Bileti alarak ulaşabilirsiniz.

Side Sualtı Müzesi Dalış Ücretleri (2024)

Yetişkin: 1.150 ₺
(7-12) Çocuk: 600 ₺
(0-6) Çocuk: Ücretsiz

Side Sualtı Müzesi Resimleri

side sualtı müzesi
side sualtı müzesi
side sualtı müzesi

Side Sualtı Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım Haritası

Haritayı Göster

Antalya Akvaryum
Müzeler Ana Sayfa