Sillyon Antik Kenti

Antalya Serik ilçesine 15 km. uzaklıkta olan Aspendos ve Perge arasında yüksekçe bir tepe üzerinde kurulmuş yerleşim yeridir. Antik kente giderken yolu bulma konusunda sıkıntı çekmezsiniz, tabelaları takip etmek yeterli. Şu an harabe durumundadır. M.S.II. yüzyılda Bergama krallığına bağlı olarak yakın tarihe kadar KARAHİSAR-TEKKE adı ile bu günkü Yanköy Köyü yakınlarında bulunan KOÇHİSAR tepesinde kurulmuştur. Antik devrin en zengin şehirlerinden birisidir.

Sillyon Antik Kentini gezmek isterseniz, direkt caminin karşısında yer alan Silyon Cafeye gidin. Burayı işleten baba oğul sizi en iyi şekilde yönlendirecektir. Aracınızı da kahve önüne bırakabilirsiniz. Buradan hem kent hakkında bilgi hemde yukarı çıkış yolları konusunda bilgi alabilirsiniz. Zor gibi gözükse de üst düzlüğe çıkış ve inişin pratik patikaları mevcut. Silyon Cafeyi işleten insanlar size özel demledikleri demlik çaya çok uygun fiyat istiyorlar.

Silyon Cafeyi önerme sebebimiz antik kentin belli bir girişi yok (2015). Özel bir mülkün bahçesinden zincire bağlı bir köpeğin eşliğinde geçip, kalıntı duvarlar üstünden atlayarak kente giriş yapıyorsunuz.

Sillyon Antik Kenti Ulaşım

Sillyon Antik Kenti Serik'te yer alır. Serik Otobüs Bileti alarak örenyerine ulaşabilirsiniz.

Sillyon Antik Kenti Resimleri

sillyon antik kenti
sillyon antik kenti
sillyon antik kenti
sillyon antik kenti
sillyon antik kenti
sillyon antik kenti

Sillyon Antik Kenti Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım Haritası

Haritayı Göster

Antik Kentler Ana Sayfa