Alara Han Kervansarayı

Alanya İlçesi Okurcalar Beldesi Çakallar Köyü sınırları içinde yer alır. Alara Çayı kıyısında ve Alara Kalesi yakınında yer alan han, kitabesine göre H.629 / M.1231 yılında Anadolu Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubad tarafından yaptırılmıştır. Tarihi İpek Yolu üzerinde yer alır.

Dikdörtgen bir yapıya sahip olan eser, 38 x 50 m. ölçülerindedir. Dağa yaslanan doğu cephesi hariç diğer cephesi kesme taşlardan inşa edilmiştir. Kesme taştan inşa edilen cephelerde taşçı işaretlerini görmek mümkündür. Yapının duvarlarının üst kısımlarında moloz taştan yapılmış dendanlar bulunmaktadır.

Alarahan Özellikleri

Alara Han, Anadolu Selçuklu Hanları içinde eş odaklı planı temsil etmektedir. Eş odaklı planın orta kısmı handa konaklayan misafirlere ayrılmıştır. İç kısımda merkezde bir koridor ve koridorun iki uzun kenarında eyvan düzeninde dizilmiş odalar bulunmaktadır. Alara Handa yolcularla hayvanların konakladığı yerler ayrı ayrıdır. Yolcuların kaldığı mekanlar ile oturdukları eyvanların duvarlarında pencereler mevcuttur. Yapının içinde mescit ve çeşme bulunmaktadır. Hanın içi oldukça karanlıktır. Aydınlatma dış duvarlardaki dar ve uzun pencerelerden sağlanmaktadır.

Restore edilen eser günümüzde ziyarete açık olup aynı zamanda restaurant olarak da kullanılmaktadır. Hanın dış kapısına gittiğiniz zaman karşılaşacağınız asma kilit ve dikenli teller sizi şaşırtmasın. Hanı gezmek için hemen yolun karşı tarafında yer alan restaurantın bahçesine girerek arabanızı park edin. Buraya 2024 Yılı giriş ücreti olan 40 TL'dir, ödemeyi yaptıktan sonra alt geçitten geçip hanı gezebilirsiniz. Alara Han gezip görmeye değer çok güzel bir Selçuklu eseridir.

Alara Han Ulaşım

Alarahanı Alanya'da yer alır. Alanya Otobüs Bileti alarak hana ulaşabilirsiniz.

Alara Han Resimleri

alara han
alara han
alara han
alara han
alara han
alara han

Alara Han Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım Haritası

Haritayı Göster

Tarihi Eserler Ana Sayfa