Alara Kalesi

Alanya’nın yaklaşık 40 km. kuzeybatısında Okurcalar Beldesinde Ulugüney Çayı'nın (Alara) kenarında sivri bir tepe üzerinde yer almaktadır. Selçuklu Hükümdarı I. Alaaddin Keykubat tarafından Alanya Kalesinin fethinden hemen sonra yeniden imar edilmiştir. Alara Kalesi Antalya Alanya Karayolu üzerinden 9 km içeridedir.

Alara Kalesinde 2007 yılında kazı çalışmaları iki ayrı alanda gerçekleştirilmiştir. Kale surlarının dışında, Alara Çayı kenarında aşağı hamam yer alır. Bu hamam 13 yüzyıda inşaa edilmiş bir Seçuklu eseridir. Kale, Alara Çayı'nın yaklaşık 150 m. sol kıyısında, dağın dik yamacına kurulmuştur. Kale, İç Kale ve Orta Kale olmak üzere iki bölümden oluşur. İç Kale dağın zirvesinde bulunur. Dış kale sur duvarları moloz ve işlenmiş taş ile inşa edilmiştir. Kale duvarlarının dış yüzü boyalıdır.

Alara Kalesi Özellikleri

İpekyolu üzerinde yer alan kalenin amacı, Çay kenarındaki handa mola veren kervanların güvenliğini sağlamaktır. Yer aldığı konum nedeniyle muhteşem bir görüntüsü vardır. Kalenin içinde kayalar oyularak tüneller içinde yukarılara çıkılan merdivenler yapılmıştır. Kalıntılar arasında küçük bir saray, kale görevlilerinin odaları, cami ve hamam vardır. Kaleye çıkan merdivenler ve tünellerde çökmeler olduğu için tırmanmak tehlikelidir. Alara Kalesine giriş ücretsizdir.

Kalenin hemen altında çay üzerinde yer alan restaurantlarda piknik yapıp çayın serin sularında yüzebilirsiniz. Bu bölgede çok güzel bir manzara gezenleri beklemektedir.

Alara Kalesi Ulaşım

Alara Kalesi Alanya'da yer alır. Alanya Otobüs Bileti alarak kaleye ulaşabilirsiniz.

Alara Kalesi Resimleri

alara kalesi
alara kalesi
alara kalesi
alara kalesi
alara kalesi
alara kalesi
alara kalesi
alara kalesi
alara kalesi

Alara Kalesi Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım Haritası

Haritayı Göster

Tarihi Eserler Ana Sayfa