Antalya Müzesi

Akdeniz Bölgesi’nin en gözde turistik illerinden biri olan Antalya, doğa güzelliklerinin yanı sıra köklü tarihini yansıtan eserleri ve antik kentleri ile de popülerdir. Bölge tarihine ışık tutan eserleri ile Türkiye’nin en büyük müzelerinden biri olan Antalya Müzesi, Konyaaltı mevkiinde olup Antalya Havalimanına yaklaşık 19 km mesafededir.

Antalya Müzesi, 1922 yılında öğretmen Süleyman Fikri Erten tarafından 1. Dünya savaşından sonra bölgeye gelen işgal güçlerinin yağmasından kurtarılan eserlerin korunması amacıyla kuruldu. İlk olarak Kaleiçi'nde bulunan Alaaddin Cami'de, daha sonra Yivli Cami'de yer alan Müze 1972 yılında bugünkü binasına taşındı.

Antalya Müzesi bugün 30.000 metre kareyi kaplayan bir alanda 14 sergi salonu ile heykel ve değişik eserlerin sergilendiği açık hava galerileri ve bahçeden oluşmaktadır. İnsanlık tarihine kesintisiz tanıklık etmiş Anadolu topraklarının en zengin geçmişe sahip köşelerinden biri olan Antalya Bölgesinin sınırları içerisinde yer alan üç antik kültür bölgesi Lykia, Pamphylia ve Pisidia'nın önemli bir bölümü Antalya Müzesi'nin sorumluluk alanını oluşturur. Müze, içerisinde bulunan Roma Heykelleri ve Lahitler açısından dünyanın en zenginidir.

Antalya Müzesi Salonları

Antalya Müzesinde gezebileceğiniz salonların adları şöyledir: Çocuk Salonu, Tarihi Tabiat ve Prehistorya Salonu, Seramikler Salonu, Bölge Kazıları Salonu, İmparator ve İmparatoriçeler Salonu, Tanrılar ve Tanrıçalar Salonu, Mozaikler Salonu, Başlar ve Portreler Salonu, F5 Çeşmesi Salonu, Perge Tiyatro Salonu, Lahitler Salonu, Sikke, Küçük Eserler ve İkonalar Salonu, Anadolu Selçuklu Sikkeleri Sergisi Salonu.

Müzenin en dikkat çeken eserleri, MÖ 3.yy’a ait olan Aurelia Botiane Demetria Lahdi, Herakles Lahdi, Herakles, Zeus, Aphrodite ve Athena heykelleri, Filozoflar Mozaiği ve Korydalla (Sion) Hazinesidir.

Antalya Müzesi 1988 senesinde “Avrupa Konseyi Özel Ödülü” almaya hak kazanmıştır.

Antalya Müzesi Genel Bilgiler

Adres: Antalya Müzesi Konyaaltı Cad. No:88 07050 ANTALYA
Tel: 0242 238 56 88-89
Fax: 0242 238 56 87
E-mail: info@antalyamuzesi.gov.tr

Fotoğraf ve Video: Sehpa kullanmadan amatör fotoğraf ve video çekmek serbesttir.

Kütüphane: Müze ihtisas kütüphanesi halka açıktır. Ancak dışarıya kitap verilmez.

Sergiler: Müze sergi salonunda periyodik olarak değişen çeşitli güzel sanat sergileri gezilebilir.

Ulaşım: Müzeye şehrin her yerinden taksi, dolmuş veya otobüslerle ulaşmak mümkündür. Şehir merkezinden yarım saatte bir tramvayla ulaşım mümkündür.

Antalya Müzesi Giriş Ücreti

Antalya Müzesi 2024 yılı giriş ücreti 340.00 ₺

*Müze Kart Satış Noktası

Antalya Müzesi Resimleri

antalya müzesi
antalya müzesi
antalya müzesi
antalya müzesi
antalya müzesi
antalya müzesi
antalya müzesi
antalya müzesi
antalya müzesi

Antalya Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım Haritası

Haritayı Göster

Müzeler Ana Sayfa