Karain Mağarası

Karain Mağarası Antalya Havalimanına 46,5km şehir merkezine ise 27 km uzaklıktadır. Bu bölgede 1946 yılından beri arkeolojik kazılar yapılmaktadır. Yapılan kazılardan, bölgenin günümüzden 500.000 yıl öncesinde de yerleşim merkezi olarak kullanıldığı sonucuna varılmıştır.

Karain Mağarası, Türkiye'nin tarihte içinde insanların yaşamış olduğu bilinen en büyük mağarasıdır. Karain Mağarası aynı zamanda, Anadolu ve Yakın Doğu tarihi açısından önemli bir paleolitik merkezdir. Mağara duvarlarında Taş Devri yani Paleolitik Çağ’ın evrelerinden günümüze kadar ulaşan çoğu avlanma temalı resimler bulunduğu gibi, mağara içinde de o dönemlerden kalma taşlardan ve kemiklerden yapılmış çok çeşitli aletler, insan ve hayvan kemikleri yer almaktadır. Fil, panter, gergedan, aslan gibi yabani hayvanlara ait olduğu düşünülen kemik parçaları o dönemde bu bölgede yaşayan insanlar tarafından avlandıklarını göstermektedir.

Karain Mağarası Özellikleri

Mağara içerisindeki doğal oluşumlara gelince sarkıt ve dikitlerin yanı sıra bazı dehlizler ve 8 gözden oluşan bölümler bulunmaktadır. Arkeolojik çalışmalarda elde edilen bulguların ışığında, Karain Mağarası Roma Döneminde de ibadet yeri ve adak mekanı olarak kullanılmıştır.

Karain Mağarasındaki kazılarda Anadolu'da bilinen en eski insan kalıntılarının yanı sıra mağarada ortaya çıkarılan taşınabilir sanat ürünleri de Anadolu sanatının ilk örnekleri olma özelliği taşımaktadır. Karain Mağarası'nda yapılan kazılarda ele geçen buluntular, mağara yanında yer alan küçük bir müzede ve Antalya Müzesi'nde sergilenmektedir.

Önemli bir noktayı belirtmek isteriz ki; insanlık tarihine ışık tutan böyle değerli bir mağaranın ülkemizde bulunmasının kıymetini hep birlikte bilelim. Ona önce biz bu ülkenin insanları olarak sahip çıkalım, koruyalım, kollayalım. Mağaraya tırmanma merdivenleri boyunca çok sık aralıklarla ve dinlenme alanlarında bu güzel düzenlemeyi yapanlar bol miktarda çöp kutuları koymuşlar. Çöplerimizi gelişi güzel etrafa değil bu kutuların içine atalım. Çevre temizliğine önem verelim. Vermeyenleri uyaralım.

Not: Karain Mağarasına ulaşmak için 522 basamaktan oluşan merdivenlerden tırmanmak gerekmektedir.

Karain Mağarası Giriş Ücreti

2024 yılı Karain Mağarası giriş ücreti 100 TL'dir.

Karain Mağarası Resimleri

karain mağarası
karain mağarası
karain mağarası
karain mağarası
karain mağarası
karain mağarası
karain mağarası
karain mağarası
karain mağarası

Karain Mağarası Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım Haritası

Haritayı Göster

Mağaralar Ana Sayfa