Manavgat Boğazı

Antalya ili Manavgat ilçesindeki Manavgat nehri; bereketli ve verimli suları, doğal güzelliği, zengin florası, zengin faunası ile kendinden beslenen tüm yaşam formlarına uygun ortam koşulları sağlayan ekolojik dengesiyle çok önemli bir yeraltı su kaynağı olma özelliği taşımaktadır. Nevi şahsına münhasır yapısı ve güzelliği, aynı zamanda tek bir kaynaktan beslenen 'Dumanlı Kaynağı' bereketli ve verimli suları ile dünyanın en uzun nehirlerinden biri olarak adledilmektedir. Varlığını adeta taçlandıran Manavgat Şelalesi ve üzerinde kurulu olan Oymapınar ve Manavgat barajları ile eşsiz güzellikteki rengiyle çağıldayan sularını Akdeniz'in yine eşsiz güzellikteki mavilikleriyle buluşturduğu yer olan Manavgat Boğazı adeta görsel bir şölen niteliğindedir.

Manavgat Boğazı, Manavgat ilçesinin Sorgun mahallesi sınırları içerisinde yer alır. Manavgat nehri ile Akdeniz'in farklı renk tonlarındaki sularını birleştirdiği bu delta, ince beyaz kumların üzerindeki tatlı hafiflik hissini bir yanda denizin mavi pırıltılarıyla, bir yanda da nehrin turkuaz pırıltılarıyla buluşturuverir huzurla.

Günün her saatinde ayrı görsel güzelliklere doyuran Manavgat Boğaz'ı bakir kalmış yapısıyla, etrafını şenlendiren kuşların cıvıltısıyla, birbirine geçmiş renklerin yormayan dansıyla orada olmaya çağırır usulca.

Yaklaşık 3 kilometrelik Mavi Bayraklı Boğaz plajı; Side'nin kalabalık plajlarına alternatif oluşturması, hem sahil hem ormanlık kısımda ki yürüyüş parkurları, etrafında yerleşim olmamasından dolayı sunduğu sakinlik ve elbette barındırdığı doğal güzellikler dolayısıyla tercih edilen yerler arasına girmiştir. Manavgat şehir merkezinden Sorgun-Boğaz minibüsleriyle Boğaz alanına kolaylıkla ulaşmak mümkün olup, özel araçla gidilmek istendiğinde, çevre yolundan otagar kavşağı tabelasından otogar yönüne ilerleyerek Titreyengöl tabelasından sonra sola dönülerek ulaşmak mümkündür.

Manavgat Boğazı Ulaşım

Manavgat Boğazı Manavgat'ta yer alır. Manavgat Otobüs Bileti alarak boğaza ulaşabilirsiniz.

Manavgat Boğazı Resimleri

manavgat boğazı
manavgat boğazı
manavgat boğazı
manavgat boğazı
manavgat boğazı
manavgat boğazı

Manavgat Boğazı Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım Haritası

Haritayı Göster

Manavgat Tekne Turu
Doğal Güzellikler Ana Sayfa