Termessos Antik Kenti

Antalya Korkuteli yolunun 12. km sinde sol tarafta Güllük Dağı Termessos Milli Parkı girişi, sağ tarafta ise Karain Mağarası yolu yer almaktadır. Aynı güzergahtan Antalya'ya dönerseniz dönüş de Güver kanyonu (Güver uçurumu) Tabiat Parkına uğrayabilirsiniz.

Milli Parkın girişinde ücret ödenmektedir. Girişte çok güzel düzenlenmiş piknik alanları yer almaktadır. Ücret ödediğiniz gişeden basılı broşür alabilirsiniz. Burada dilerseniz görevlilerin vereceği detaylı bir yerleşim planının resmini telefonunuzla çekebilirsiniz. Buradan itibaren Milli Park asfalt bir yol ile yaklaşık 9 km Güllük Dağı doruklarına tırmanmak gerekiyor. Yolun sonunda varılan noktada tuvalet, geniş bir otopark alanı (ücretsiz), bilgi tabelaları, görevlilerin bulunduğu bina yer almaktadır. Bu kısımda kaya mezarları ile anıtsal bir yapı yer almaktadır. Bu noktadan sonra taşlı bir patikadan yaklaşık 800 metre tırmanarak şehre ulaşılmaktadır. Yukarıda dinlenirken seyredilecek manzaralar çok çarpıcı. Yukarıda en çok ihtiyaç duyulan şey su oluyor. Lütfen boş pet şişeleriniz geri getiriniz.

Termessos Pisidia bölgesinin "Milyas" olarak anılan güneybatı bölümünde, bugün "Güllük" adını taşıyan Solymos Dağı'nın dorukları arasındaki vadide, Anadolu'nun en eski halklarından Luvi'lerin soyundan gelme Solym'ler tarafından kurulmuş önemli bir antik kenttir. Orman içinde korunan ören yerlerinin en çarpıcılarından biri olup, aynı adı taşıyan Milli Park içinde yer alır. Güllük Dağı (Termessos) Milli Parkı; bitki örtüsü ile bölgenin botanik, içlerinde soyu tükenmekte olanların da bulunduğu pek çok hayvanı barındırma özelliği ile de açık hayvanat bahçesi görünümündedir.

Termessos Antik Kenti Giriş Ücreti

2024 yılı Termessos Antik Kenti giriş ücreti 70 TL'dir.

Termessos Antik Kenti Ulaşım

Termessos Antik Kenti Korkuteli'nde yer alır. Korkuteli Otobüs Bileti alarak örenyerine ulaşabilirsiniz.

Termessos Antik Kenti hakkında daha fazla bilgi

*Müze Kart Satış Noktası

Termessos Antik Kenti Resimleri

termessos antik kenti
termessos antik kenti
termessos antik kenti
termessos antik kenti
termessos antik kenti
termessos antik kenti

Termessos Antik Kenti Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım Haritası

Haritayı Göster

Antik Kentler Ana Sayfa