Xanthos Antik Kenti

Kalkan yönünden gelip Kınık Beldesi içine girince ana cadde Atatürk heykelinin orada ikiye ayrılıyor, sağ taraftaki yoldan ilerleyip, tepenin eteğine gelince sola devam ediniz. Tepeye tırmanan yol sizi Likyanın başkenti Xanthos antik kentine ulaştıracaktır. Detaylı yol tarifi vermemizin sebebi 2015 yazında Kınık girişi ve içinde bu antik kentle ilgili hiç bir yönlendirme tabelası olmamasıdır. Kaş'a 45 km, Kalkana 20 km, Antalya ya sahilden 235 km uzaklıktadır.

Kınık Beldesinde yer alan şehir, Xanthos Nehri (bugün Eşen Çayı) kenarındaki ovaya hakim iki tepe üzerinde kurulmuştur. İlki Eşen Çayı'nın kenarından sarpça bir kayalık şeklinde yükselen surla çevrili Likya akropolü; ikincisi ise kuzeydeki daha yüksek ve geniş olan Roma akropolüdür. Likya Birliği'nin idari merkezi olarak nitelenen Xanthos'un ismi Likya dilinde yazılmış kitabelerde ARNNA şeklinde geçmektedir. Homeros, Sarpedon yönetimindeki Xanthosluların Troya savaşlarına katıldıklarını anlatır. Ancak kazılarda elde edilen buluntular şehrin iskanını İ.Ö. 8.y.y. önce götürmeye imkan vermemektedir.

Xanthos örenyeri, Likya uygarlığının özgünlüğü ve kazılarda elde edilen buluntuların önemi nedeniyle UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesine dahil edilmiştir.

Xanthos'u ilk defa 1838 yılında Ch. Fellows keşfetmiş, bu kişi bütün rölyefleri ve büyük mimari parçaları sökerek, Patara'ya yanaşan harp gemisiyle Londra'ya taşımıştır. Bugün British Museum'un Lykia salonunda buradan götürülmüş olan birçok eser sergilenmektedir.

Xanthos Antik Kenti Ulaşım

Xanthos Antik Kenti Kaş'ta yer alır. Kaş Otobüs Bileti alarak antik şehre ulaşabilirsiniz.

Xanthos Antik Kenti Giriş Ücreti

2024 yılı Xanthos Antik Kenti giriş ücreti 70.00 ₺

 

Xanthos Antik Kenti Resimleri

xanthos antik kenti
xanthos antik kenti
xanthos antik kenti
xanthos antik kenti
xanthos antik kenti
xanthos antik kenti

Xanthos Antik Kenti Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım Haritası

Haritayı Göster

Antik Kentler Ana Sayfa

Kaş Gezilecek Yerler